Олена Барабаш – випускниця малого групового будинку (МГБ) центру “Добре Вдома” і вже рік як студентка Придніпровської академії фізичної культури і спорту за спеціальністю вчитель-реабілітолог, ерготерапевт.
Чи вдається Олені після досвіду проживання у МГБ самостійно вести господарство?
Які з отриманих там навичок стали у пригоді, а яких навпаки, не вистачає?
Олено, як тобі живеться у гуртожитку?
Це абсолютно новий досвід самостійного життя, мене наче з головою занурили у холодну воду. Все ж таки МГБ більше схожий на дім, де про тебе турбуються. Наприклад, ми самі готували їсти й вільно пересувались містом, але я не переймалася, де взяти пакет для сміття, мочалку чи мило для посуду – просто прийшла на кухню і помила посуд. Плюс, в МГБ ми готували не щодня, у нас був графік чергувань. А от в гуртожитку я тільки приготувала, як треба знову! Але у мене купа нових знайомих і друзів. Тож, при необхідності, завжди хтось прийде на допомогу.
Твій молодший брат Василь залишився в МГБ. Як вам зараз вдається підтримувати стосунки?
Наші стосунки змінились. Раніше спілкування завжди ініціювала я, а Василь був більш закритим, не ділився зі мною своїми думками. Я боялась, що коли я поїду – він про мене забуде. Тепер все по іншому – Вася став телефонувати мені першим: “Як справи? Як ти, Оленко?” Він розказує мені про свої оцінки, буденні справи. Звісно, я приїжджаю до нього, щоб побачитись. Крім того, ми разом їздили на вихідні допомогти бабусі у селі – сіяли огірки, посадили помідори.
Які навички, здобуті під час проживання в МГБ, тобі згодились у житті?
На власному досвіді я переконалась, як добре, що ми в МГБ були самостійними – у приготуванні їжі, прибиранні кімнат. Дуже вдячна, що ми могли виходити й вільно гуляти містом, запрошувати друзів, прикрашати кімнати по-своєму. Коли я їздила на додаткові заняття для підготовки до вступу – вивчила різні незнайомі райони. Тепер знаю, яка маршрутка куди їде.
А яких знань тобі не вистачило?
Хотілось би, щоб у школі викладали якісь базові юридичні знання, фінансову грамотність. Наприклад, мені пропонували трохи заробити у якості фіктивної директорки фірми. Добре, що я розумію, що це незаконно і маю силу волі відмовитись попри привабливу винагороду. Я краще сама зароблю.
Скоро мені треба міняти паспорт. Зазвичай у сім’ях цим займаються батьки – знайти й зібрати документи, записатись в електронну чергу тощо. Мені ж треба зробити все самій, а я не знаю куди їхати, що робити, що брати з собою. Можливо, було б гарно, якби нас навчали цього. І хоч я знаю, що можу звернутись по допомогу до працівників МГБ, хотілось би вміти самій.
Чи здійснились твої очікування щодо навчання?
Я думала, що буде набагато складніше. Коли вступала, сильно переживала, що не потягну і вилечу одразу після першої сесії. Предмети дуже різні: від загальних, далеких від спеціалізації й не дуже цікавих, до, наприклад, латинської мови, анатомії, де я дізналась багато нового і корисного. За тиждень будемо проходити практику. Чекаю не дочекаюсь, коли одягну білий халат і почну працювати в лікарні – для мене це справжнє присвячення!
Нагадаємо, що одночасно з влаштуванням у МГБ Олена пішла в нову школу. Тоді найбільше засмучувалась, що не встигає за навчальною програмою. Вона постійно ходила з підручниками за вихователями й просила пояснити, позайматися додатково, послухати, чи правильно вона зрозуміла. Часто в неї не виходило з першого разу, тоді вона засмучувалась і плакала. Поплаче і знову береться за підручники. Дар’я Дощук, регіональна координаторка у Дніпропетровській області розповідала: “Бажання вчитися є далеко не в кожної дитини, але в Олени це бажання було неймовірне. Вона постійно повторювала: «Я досягну, зрозумію, навчуся, вступлю.”
Дарія Байрак, “Надія і житло для дітей”, червень 2021.