fbpx

Про послугу термінового влаштування в Центрі "Добре вдома"

Поширити

Дуже часто ми є свідками чи учасниками дискусій, в яких одні намагаються переконати інших в тому, яке середовище, форма альтернативного догляду дитини, в тому числі вимушеного тимчасового перебування дитини поза сім’єю, є кращими. Я намагаюся уникати таких дебатів, бо добре є те, що добре саме для конкретної дитини, в її ситуації й з врахуванням наявності доступних варіантів. В Керівних принципах ООН з альтернативного догляду є два принципи, які допомагають прийняти правильне рішення в інтересах дитини – “необхідності” і “відповідності”.

Звичайно ж, середовище сім’ї є пріоритетним при влаштуванні. Насамперед розглядаються можливості догляду за дитиною родичами чи іншою близькою людиною, наступний варіант — влаштування в патронатну сім’ю, підготовлену до прийняття дитини й роботи з усіма наслідками травматичного досвіду, який пережила дитина.

Коли ж таких можливостей і варіантів в даному конкретному випадку немає, дитину тимчасово влаштовують до закладу. Вони бувають різні. Про інтернати, притулки, центри соціально-психологічної реабілітації всі знають. Я ж хочу на практичному прикладі розповісти про послугу термінового влаштування в умовах цілодобового перебування дітей і умови, за яких вона може бути ефективною, максимально позбавленою інституційної культури, характерної для більшості закладів, в яких проживають діти.

Що ж таке послуга екстреного/термінового влаштування на практиці?
У Центрі соціальної підтримки ‘Добре вдома’, створеному у 2014 році в Дніпровському районі, – це одна з послуг для дітей, які потребують захисту, допомоги чи реабілітації. Це діти, залишені без догляду батьків, вилучені із середовища, яке є несприятливим і загрозливим для їхнього життя і здоров’я. Послуга надається у відділенні термінового влаштування дітей. Також сюди потрапляють діти, чиї батьки перебувають в лікарні.

Як правило, направлення до Центру для отримання цієї послуги ініціюють фахівці із соціальної роботи, фельдшери, працівники сільських, селищних рад. А саме направлення видає служба у справах дітей, перед якою центр звітує про надані послуги.

Як організована робота з дітьми?
Для кожної дитини складається індивідуальний план, є ключовий фахівець (працівник Центру, відповідальний за ведення випадку), який достеменно вивчає історію дитини, її сімейну ситуацію, а також координує роботу усіх інших включених фахівців (психолога, медсестри, інших соціальних працівників), підбирає склад міждисциплінарної команди. Найперше завдання, яке ставить перед собою команда, окрім невідкладної допомоги дитині, це – повернення дитини до рідної сім’ї. Необхідно з’ясувати причини кризи в сім’ї й надати батькам допомогу. І тут особливо важлива роль співпраці команди Центру з фахівцем із соціальної роботи в громаді — для мотивації батьків змінити поведінку, створення мережі підтримки, пошуку роботи для батьків, створення безпечних умов для дітей, залучення ресурсів громади й подальшого супроводу, щоб забезпечити стійкість результату.

На всіх етапах роботи дитина є учасником процесу (якщо це дозволяє її вік та розвиток) та інформована, що відбувається в її житті.

За 5 років роботи Центру, у відділенні термінового влаштування загалом перебувало 235 дітей, з них 85 (37%) повернулись в рідні сім’ї.

Якщо дитина не повертається в рідну сім’ю, тоді як?

Якщо вичерпані всі ресурси для надання допомоги біологічній сім’ї й прийнято рішення про неможливість повернення дитини до батьків, тоді робота всієї команди (у співпраці зі службою у справах дітей) направлена на встановлення дитині юридичного статусу та пошук сімейної форми виховання.

Багато уваги приділяється психологічному стану дитини, фахівці працюють над тим, щоб дитина пережила втрату рідної сім’ї й була готова прийняти нову сім’ю. Коли знаходиться відповідна сім’я, фахівці працюють з прийомними батьками (опікунами, усиновителями) та дітьми, допомагаючи їм налагодити контакт та попередити труднощі, які можуть виникнути у період адаптації після переміщення дитини.

57 дітей (24%) з 235 були влаштовані в сімейні форми виховання.

Бувають випадки, коли нам не вдається швидко знайти дитині сімейну форму виховання, або дитина ще не готова прийняти нову родину, тоді ми готуємо її до переміщення до Малого групового будиночка, де атмосфера життя більш подібна до сімейної, і продовжуємо шукати сім’ю для дитини.

Як довго діти проживають у відділенні термінового влаштування?

Намагаємося, щоб діти перебували максимально короткий термін, бо навіть у хорошому закладі діти переживають стрес від розлуки з батьками та сумують за своїми рідними. Зазвичай, якщо мова йде про повернення дитини до батьків, то роботу з сім’єю вдається завершити до 3 місяців. І це є оптимальний термін перебування дитини у закладі, тому що довше перебування, відповідно до наукових досліджень, негативно впливає на стан дитини.

Діти, яких не вдалося повернути у сім’ю, проживають у центрі від 6 до 9 місяців. Такий термін перебування пов’язаний із процедурами встановлення статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, та підбору нової сім’ї для дитини.

Що вирізняє послугу у нашому центрі від подібних послуг, які надають притулки, центри соціально-психологічної реабілітації ?

Зміст і методики роботи з дитиною. Зокрема — неформальний індивідуальний підхід у роботі з кожним випадком, орієнтованість на результат, а не просто забезпечення харчуванням і проживанням під наглядом персоналу.

Ще важливий аспект — колегіальність, а не одноосібна воля директора, у прийнятті рішень щодо дитини, коли до уваги беруться думки ключового фахівця та інших членів міждисциплінарної команди.

Працівники пройшли обов’язкове навчання щодо змісту й особливостей даної послуги, розуміння своєї ролі, значення командної роботи, знають і дотримуються етичних стандартів в поведінці та спілкуванні з дітьми. Зокрема, у нас не кричать на дітей, якщо таке трапляється, то це стає причиною для звільнення (так було в одному випадку). Працівники не втомлюються пояснювати дітям “що і чому” відбувається з ними, допомагають пережити травми, залучаючи для цього при потребі зовнішніх вузькопрофільних спеціалістів.

Пріоритетне значення надається мобілізації ресурсів для реінтеграції дитини в рідну сім’ю. Осудливе ставлення до батьків дітей, їх стигматизація не допускається.

Інтеграція з іншими послугами Центру. Це дозволяє забезпечувати наступність в наданні допомоги. Скажімо, якщо нема потреби розлучати дитину з матір’ю, зокрема у тих випадках, коли мама і діти стали жертвами насильства чи стихійного лиха, вилучені із рабства (був один такий випадок), то їх разом розміщують у відділенні для матерів з дітьми. Також є можливість використовувати фахівців інших служб Центру. Наприклад, якщо дитина має порушення, відставання у розвитку, то їй допомагають спеціалісти служби раннього втручання (логопед, лікар-невролог, психолог).

Співпраця з громадами, фахівцями з соціальної роботи.

Що важливо, щоб ця стаціонарна послуга була ефективною і результативною?

Наявність описаних стандартів (не просто переписаних типових положень), процедур, які визначають методи та інструменти роботи, функціонал працівників. Навчання працівників, розуміння ними загальної місії й результатів, командної взаємодії; вкладення ресурсів в підвищення їхньої кваліфікації. Має значення наближеність послуги до дітей і сімей, які її потребують (не десь в області, а в громаді), включення послуги до загальної системи захисту дітей у своїй адміністративній території, залучення фахівця з соціальної роботи (з громади) до складу міждисциплінарної команди. Необхідно підтримувати дітей і сім’ї, відстежувати стан і благополуччя дітей після вибуття із закладу. Також важливо, щоб кількість дітей була невеликою (10-15 дітей), комфортні умови проживання (2-3 дитини в кімнаті). Діти повинні мати доступ до послуг, які є в громаді, а не лише в соціальному закладі. Інформування про свою роботу інших стейкхолдерів, щоб розуміли, в яких випадках можна і треба звертатися за допомогою.
Тобто якість роботи і її результативність для кожної дитини не залежить від назви закладу і лише рамкових умов, визначених типовими положеннями. Кваліфікований персонал, атмосфера, культура, переконання, дитино- і сімейно центрований підхід в щоденній роботі – ось що головне.

Для ілюстрації, ось одна з історій допомоги.

Галина Постолюк, “Надія і житло для дітей”

Назад

Поширити

Схожі статті

"Не дозволю, щоб мої діти опинилися в інтернаті"!

Марина та її чоловік — обидва випускники інтернатів. У шлюбі в них народилось троє дітей. Та, на жаль, батьки зловживали алкоголем, в домі було брудно, відбувались бійки. Одного разу, під час чергового візиту, фахівці соціальної роботи побачили, що з хати йде дим, а, зайшовши всередину, знайшли там дітей одних, без батьків.

Сім'ї, що потребують допомоги — які вони?

Сім'ї, що не справляються самостійно й потребують допомоги — які вони? Маргінали, алкоголіки, недостойні поваги люди? Насправді, ні.

(Над)звичайний тато

Це не придумана історія, навіть якщо під час читання вам буде здаватися, що цю суміш трилера і казки міг вигадати лише божевільний сценарист. Ця історія про звичайного чоловіка, тата 2-х дітей, простого роботягу.

Категорії

Схожі статті

"Не дозволю, щоб мої діти опинилися в інтернаті"!

Марина та її чоловік — обидва випускники інтернатів. У шлюбі в них народилось троє дітей. Та, на жаль, батьки зловживали алкоголем, в домі було брудно, відбувались бійки. Одного разу, під час чергового візиту, фахівці соціальної роботи побачили, що з хати йде дим, а, зайшовши всередину, знайшли там дітей одних, без батьків.

Сім'ї, що потребують допомоги — які вони?

Сім'ї, що не справляються самостійно й потребують допомоги — які вони? Маргінали, алкоголіки, недостойні поваги люди? Насправді, ні.

(Над)звичайний тато

Це не придумана історія, навіть якщо під час читання вам буде здаватися, що цю суміш трилера і казки міг вигадати лише божевільний сценарист. Ця історія про звичайного чоловіка, тата 2-х дітей, простого роботягу.

Ваша допомога безцінна для дітей України

Як ви хочете допомогти

Ваша допомога важлива для дітей та їх сімей

В даний момент ми не проводимо масовий збір коштів, проте Ви завжди можете допомогти - зверніться за реквізитами у будь-якій зручний для Вас спосіб

Введіть прийнятну для Вас сумму:

грн.

Дякуємо

З Вами зв'яжуться найближчим часом

Дякуємо за підписку

Тепер ви зможете дізнаватися усі актуальні новини