Скільки дітей зараз у інтернатах України?
В інтернатах нині перебувають 106,7 тисяч дітей. При цьому 92,3% з них мають хоча б одного з батьків, і лише 7,7% дітей в інтернатах – сироти.
17,3% з усіх дітей в інституціях мають інвалідність, усі інші – звичайні діти, чиї батьки за різних обставин не здатні забезпечити їм гідного піклування і виховання в родині.
На якому етапі зараз реформа?
У 2019 почався другий етап реформи, який передбачає розвиток соціальних, медичних та освітніх послуг в громаді з поступовою трансформацією закладів відповідно до регіональних планів.
Чи змінилось щось за півтора року, відтоді як стартувала реформа?
На жаль, головний здобуток реформи — декларація змін. Навіть інформаційної підтримки як такої немає. Всі знають, що йде реформа системи охорони здоров’я, децентралізації, освітня реформа, проте мало хто чув про реформу інтернатів. Проте вона надважлива для всього суспільства, адже нам з вами жити поруч з тими дітьми, що виростають та покидають інтернати. Якими вони стануть — щасливими дорослими, інтегрованими у суспільство, чи продовжать сумну історію свого роду, – залежить і від нас теж.
Є, швидше, ілюзія змін – зменшується кількість закладів одного типу, збільшується кількість закладів іншого. Це найбільш характерно для закладів, підпорядкованих Міністерству освіти. Наприклад, загальноосвітні школи – інтернати або санаторні школи стають ліцеями-інтернатами, спеціалізованими закладами. Але по суті вони зберігають всю ту ж саму культуру – цілодобове проживання дітей поза сім’єю. Як і раніше, найбільша кількість дітей за бажанням батьків та рекомендаціями ресурсно-інклюзивних центрів влаштовується до спеціальних шкіл-інтернатів
Чому так відбувається?
Г: Керівництво інтернатів зацікавлено у збереженні дітей, інакше інтернат розформують, а персонал залишиться без роботи. У літній період керівники та працівники закладів їздять селами та вмовляють батьків влаштовувати дітей до них. Мовляв, про дітей там дбатимуть, годуватимуть, а батьки матимуть змогу спокійно працювати й забирати дітей на вихідні. Фактично, таким чином держава сприяє деградації інституту сім’ї.
Оксана Шевченко, 4mama.ua