fbpx

Перше кохання: лайфхаки для батьків від психологів та 21 - річного хлопця

Поширити

Багато батьків бояться і з хвилюванням чекають цей період — перехідний вік! Адже вчора ще дитина, сьогодні стає підлітком зі своїми поглядами на вік і … першим коханням.

Перехідний вік – складний етап у житті дитини. Статеве дозрівання викликає дратівливість, сором’язливість і постійні страждання. А з приходом першого кохання проблем більшає. Як допомогти підлітку? Як поводитися батькам з дітьми?

Перше кохання зазвичай викликає в оточення лише усмішку і розчулення. Батьки не вважають за потрібне сприймати дитячу закоханість розважливо, вважаючи, що все це ненадовго.

Так, в більшості випадків перша любов дуже рідко переростає у серйозні стосунки на все життя. Але ранні романтичні почуття- обов’язковий етап дорослішання кожної людини.

Щоб спростувати чи підтвердити думку автора статті, ми вирішили поговорити про перше кохання з молодою людиною. Його звати Роман Воскресеньский, він – хореограф танцювального колективу та школи танців (м. Дніпро), у вільний час грає у футбол та пише музику. Роману 22 роки, зі своїх 9 до 16 років він провів в інтернаті.

Від того, в якій атмосфері народжувалося перше кохання дитини, багато в чому залежить все її подальше ставлення до чуттєвої сфери людського життя. Якщо батьки поставляться до неї як до дорослої, дитина буде знати, що її розуміють, а її почуття – абсолютно нормальне явище, що властиве всім. Якщо перша любов викличе тільки глузування з боку оточення – дитина замкнеться в собі та більше не буде показувати своїх почуттів, що може привести до проблем з міжособистісними відносинами у майбутньому.

Наприклад, дітям, що ростуть в інтернатах та не бачать прикладу здорових стосунків складно будувати свої власні сім’ї. Почуття самотності та порожнечі, притаманних вихованцям інтернатів, жене їх на пошуки кохання. Проте відсутність позитивного досвіду, невміння будувати кордони та стосунки робить їх вразливими до маніпуляцій та жорстокості з боку партнерів. Цім дітям ще важче, ніж “домашнім” прожити й перше кохання.

Р.: Я важко довіряю людям. Негативний досвід батьків став прикладом, якими не мають бути гармонійні стосунки.


Підліткова любов має свої особливості:

– Дітям важко розібратися у почуттях, що нахлинули несподівано.
– Вони часто ідеалізують своїх обранців, наділяючи їх великою кількістю позитивних якостей.
– На стосунки вперше закохані також дивляться крізь рожеві окуляри.

Через все це розчарування буває дуже болючим.

За моїми спостереженнями, кожен другий випадок закоханості не викликає почуттів у відповідь. І дуже важливо, щоб відкинутий підліток мав потужну підтримку в особі батьків або близької людини. Тоді цей досвід не обернеться бідою, виникненням стійких комплексів, а лише загартує особистість.

Дитина в період закоханості відчуває сильний тиск з боку дорослих людей. Багато батьків і вчителів вважають такі стосунки перешкодою для гарного навчання і вимагають припинити побачення. Діючи таким чином, можна тільки віддалитися від сина чи доньки. Спробуйте переглянути ставлення до ситуації та встановити довірчу близькість.

Що робити батькам?

Поставтеся серйозно до ситуації. Підлітки дуже вразливі й глузування або кепкування в цей період сприймаються ними болісно. Також неправильною буде поведінка батьків, які запевняють дитину, що це пустощі, примха або нісенітниця. Діти переживають справжню бурю емоцій і якщо старше покоління не усвідомлює цей факт, то за порадою у важкій ситуації вони прийдуть до іншої людини.

Не розпочинайте одразу допитувати дитину. Психологи підтверджують природність і правильність бажання підлітків оберігати свої інтимні стосунки і не ділитися подробицями з іншими людьми. Тому батьки мають прийняти право дитини на власні таємниці та дати їй більше свободи. Звичайно, ім’я обранця/ниці, його/її вік і домашню адресу повинні знати кожні батьки. Щоб не довелося довго випитувати цю інформацію, з дитинства цікавтеся колом спілкування сина / дочки, дозволяйте друзям приходити в гості й завжди знаходьте час для дружньої бесіди

Р.: В інтернаті постійно стикався з тим, що інші діти й доросли втручались в мій особистий простір та особисте життя. Я був закритою дитиною, не хотів нічого розповідати, тож намагання витягти на відверту розмову і небажані поради були для мене неприємними.

 

Дозволяйте зустрічі та прогулянки. Побачення під місяцем і гуляння, тримаючись за руки, повинні бути в житті будь-якого підлітка. Безглуздо забороняти такі зустрічі, адже можливість побачитися вони знайдуть і без вашого дозволу. Знову ж правильним підходом буде контроль над даною ситуацією. Слід чітко обумовити час побачення і збільшити обсяг кишенькових грошей, щоб діти могли сходити в кіно або кафе. Адже набагато краще, якщо вони будуть спілкуватися в людних місцях, ніж в темних і холодних парках.

Допоможіть пережити перехідний вік. Підлітки часто виглядають безглуздо і смішно. Перехід у доросле життя ними може асоціюватися з яскравим макіяжем, курінням або вживанням лайливих слів. А перше кохання тільки додає плутанини в їхній свідомості. Батькам слід допомогти дитині оновити гардероб чи вибрати першу декоративну косметику. При цьому забудьте про поради у повчальному тоні та про поради, що нагадують накази. Прийшов час розмовляти з дитиною на рівних, як з другом.

Допомагаючи дітям відчути себе дорослими, ви вбережете їх від багатьох дурниць – так їм не доведеться нічого доводити ані вам, ані собі.

Перемикайте увагу. Перше кохання настільки захоплює дитину, що навчання і хобі відходять на другий план, а іноді й зовсім ігноруються. Завдання батьків -не допустити погіршення успішності та відмови від позашкільних гуртків і спортивних секцій. Щоб підтримати баланс між обов’язковими заняттями та стосунками, придумайте додаткові стимули за хороші оцінки у півріччі або перемоги на шкільних олімпіадах. Змінюйте ситуацію спокійно, без скандалів. Зрозумійте, що діти просто ще не вміють правильно розставляти пріоритети, адже доросла людина ніколи не прогуляє роботу через закоханість, а от підліток навчання – запросто.

Поговоріть про секс. Вік юнаків і дівчат, в якому вони вперше вступають у статевий контакт, значно знизився в останні роки. Тому не варто надовго відкладати розмову про секс. Своєчасна інформація допоможе уникнути труднощів із незапланованою вагітністю, хворобами, що передаються статевим шляхом і психологічними проблемами. Попри те, що в інтернеті можна знайти цілі сайти, присвячені цій темі, участь і порада батьків мають дуже велике значення у вихованні підлітка.

Р.: В інтернаті нічого не розповідали, ні про безпечний секс, ні про стосунки між дівчатами та хлопцями.


Тримайте руку на пульсі
. Дитина пригнічена, емоції від стосунків здебільшого негативні, ви спостерігаєте відмову від їжі чи замкненість, різко змінилась звична поведінка (наприклад, раніше спокійний підліток став постійно збудженим і агресивним): ці ознаки можуть вказувати на те, що стосунки нездорові.

Будьте поруч у важку хвилину.
З моєї практики, понад 90% підліткових захоплень закінчуються болючим розривом відносин. І найпоширеніша реакція дитини- замкнутість і занурення в себе. Не намагайтеся розвеселити або розговорити її, просто дайте відчути, що ви завжди поруч і зможете вислухати її тоді, коли вона цього захоче. Якщо надмірні переживання ведуть до втрати апетиту або розладу сну, проконсультуйтесь з досвідченим психологом.

Як зарадити тим дітям, що залишились без батьківської уваги, живуть в інтернатах або з батьками, які не турбуються про своїх дітей? Чи допоможе їм пройти крізь перші стосунки безболісно вчитель чи змінний вихователь? Що може зробити сторонній спостерігач?

Дітям можна допомогти, якщо вчасно підтримати їхніх батьків. Когось треба навчити піклуватися за дітьми, справитись із труднощами важкого періоду зростання, когось – раціонально планувати свій бюджет. Іншій людині може знадобитись допомога в отриманні нової професії чи влаштуванні дітей у садочок та групу подовженого дня. Ця допомога значно краща та ефективніша, і для дитини, і для суспільства в цілому, ніж закидання дітей в інтернатах іграшками та цукерками. Адже яким би ситим не був інтернат, ніхто у ньому не замінить батьків і не стане підтримкою у труднощах першого кохання.

Р.: В перших стосунках мені б допомогла підтримка друзів, бажано, когось зі старших (вихователів або дітей). Але, звісно, лише за гарантії, що це не піде далі нас двох.

 

Допомога сім’ям може бути як добросусідська, так і системна, наприклад, у центрах соціальної підтримки дітей і сімей. Такі центри, наприклад, “Добре вдома” заснований благодійною організацією “Надія і житло для дітей” у Дніпропетровській області вже працюють в Україні. Тут надають послуги дітям та їх батькам, які опинились у складних життєвих обставинах, є жертвами насильства або потрапили в іншу критичну ситуацію. За 5 років існування центру жодна дитина з району не потрапила в інтернат.

В рамках реформи деінституалізації має бути створена мережа таких послуг, з тим, щоб ні одна дитина не залишилась без сім’ї, любові та індивідуальної уваги, яку не забезпечить жоден інтернат. Злети та падіння першого кохання легше пережити, коли поруч турботливий дорослий.

Підліткові стосунки відрізняються надзвичайною щирістю, чистотою і безглуздям. Діти не думають про вигоду або статус, а з головою занурюються в почуття, що нахлинули. І батькам часом дуже важко бути поруч і делікатно контролювати поведінку свого чада. У майбутньому їх зусилля обов’язково будуть оцінені, а поки їм доводиться разом з дитиною переживати це непростий, але прекрасний етап дорослішання.

Юлія Владика, психолог
Марина Довбиш, 4mama.ua
Дарія Байрак, “Надія і житло для дітей”

Стаття на 4mama.ua

Назад

Поширити

Схожі статті

"Все було так погано, що мені не хотілося жити": як після двох шлюбів Оля з дітьми оживає

Олі – 41 рік. В неї четверо дітей від двох шлюбів. Двоє дорослих живуть окремо від мами, двоє менших − з нею разом. Оля опинилась на краю, ледве не покинувши синів наодинці з тираном…

Коли мами немає. Якою може бути альтернатива інтернату

Восьмирічний Олежик сидить на м’якому кріслі у кабінеті психолога Яни Рудакової. Учора його разом з молодшими сестричками і братиком привезли в Центр соціальної підтримки дітей і сімей “Добре вдома”. Центр не замінить дітям дім. Він є альтернативою українським інтернатам.

Не відкладати на потім: 6 порад для батьків, як не виховати прокрастинатора

Поки вчені висувають чимало теорій щодо природи “відкладання на потім”, поговорімо про те, що можуть зробити батьки та значущі для дитини дорослі, аби запобігти перетворенню дитини на хронічного прокрастинатора.

Категорії

Схожі статті

"Все було так погано, що мені не хотілося жити": як після двох шлюбів Оля з дітьми оживає

Олі – 41 рік. В неї четверо дітей від двох шлюбів. Двоє дорослих живуть окремо від мами, двоє менших − з нею разом. Оля опинилась на краю, ледве не покинувши синів наодинці з тираном…

Коли мами немає. Якою може бути альтернатива інтернату

Восьмирічний Олежик сидить на м’якому кріслі у кабінеті психолога Яни Рудакової. Учора його разом з молодшими сестричками і братиком привезли в Центр соціальної підтримки дітей і сімей “Добре вдома”. Центр не замінить дітям дім. Він є альтернативою українським інтернатам.

Не відкладати на потім: 6 порад для батьків, як не виховати прокрастинатора

Поки вчені висувають чимало теорій щодо природи “відкладання на потім”, поговорімо про те, що можуть зробити батьки та значущі для дитини дорослі, аби запобігти перетворенню дитини на хронічного прокрастинатора.

Ваша допомога безцінна для дітей України

Як ви хочете допомогти

Ваша допомога важлива для дітей та їх сімей

В даний момент ми не проводимо масовий збір коштів, проте Ви завжди можете допомогти - зверніться за реквізитами у будь-якій зручний для Вас спосіб

Введіть прийнятну для Вас сумму:

грн.

Дякуємо

З Вами зв'яжуться найближчим часом

Дякуємо за підписку

Тепер ви зможете дізнаватися усі актуальні новини