fbpx

Як підтримати моральний стан та настрій дітей і молоді під час пандемії коронавірусу. Рекомендації Уряду Великобританії.

Поширити

Незалежно від віку, карантин є складним випробуванням для дітей і молоді. Деякі реагують на стрес одразу, у деяких – реакція відкладена. Те, як вони реагують, переважним чином, залежить від віку, від того, як вони розуміють інформацію і як спілкуються, від їхнього попереднього досвіду і звичного способу впоратись зі стресом.
Негативні реакції можуть включати занепокоєння своїм здоров’я або здоров’ям сім’ї та друзів, страх, цурання інших, проблеми зі сном або фізичні симптоми, такі як біль у шлунку.

Ви як дорослий маєте дбати про психічне здоров’я своєї сім’ї, але й вам теж потрібна додаткова підтримка. Перш за все, піклуйтесь про своє ментальне здоров’я. Адже діти та молодь реагують, певною мірою, таким же чином, як і дорослі навколо, переймачи це у них.
Коли батьки й опікуни справляються із ситуацією спокійно і впевнено, вони тим самим надають найкращу допомогу своїм дітям. Допомога дорослих ефективніша, якщо вони краще підготовлені. Ця настанова містить поради, як піклуватись про ваше ментальне здоров’я та настрій і як допомогти дітям і молоді впоратись зі стресом.

Слухайте та визнавайте
Діти та молодь можуть реагувати на стрес по-різному. Ознаки можуть бути: емоційними (наприклад, вони можуть бути засмучені, розлючені чи збуджені, почуватись стресово, тривожно), поведінковими (наприклад, вони можуть линути до вас більше або, навпаки, віддалитися, або мочитись у ліжко), або фізичними (наприклад, вони можуть відчувати болі в животі).
Звертайте увагу на будь-які зміни у їхній поведінці. Діти й молодь почуватимуться менш тривожними, якщо вони зможуть висловити свої занепокоєння та розповісти про свої почуття у середовищі, у якому вони відчуватимуть безпеку та підтримку.
Діти та молодь, які по-різному спілкуються зі своїми однолітками, можуть покладатися на вас, щоб інтерпретування свої почуття. Вислухайте їх, визнайте їхню занепокоєність і дайте їм особливу любов та увагу, яких вони так потребують.

Надавайте їм зрозумілу інформацію про ситуацію
Діти й молодь хочуть бути впевненими, що їхні батьки чи опікуни в безпеці. Відверта розмова про те, що відбувається, чесні відповіді на їхні питання — один із найкращих способів заспокоїти їх. Пояснюйте, що ви робите, щоб вони і їхні близькі були у безпеці, у тому числі те, як вони можуть допомогти, наприклад, миючи свої руки частіше і ретельніше, ніж зазвичай. Використовуйте зрозумілі для них слова і пояснення. Шукайте інформацію в надійних джерелах.
Навряд чи, ви матимете відповіді на всі їхні питання або зможете зняти їхню тривогу, так що зосередьтесь на тому, щоб почути і визнати їхні почуття.

Слідкуйте за своїми власними реакціями
Пам’ятайте, що діти й молоді люди часто переймають сигнали емоційної поведінки від важливих для них дорослих, так що ваша реакція на ситуацію дуже вагома. Важливо справлятись зі своїми емоціями й залишатись спокійним, вислуховувати та визнавати занепокоєння ваших молодших, розмовляти з ними з добротою, відповідати на їхні питання чесно.

Підтримуйте контакт
Якщо так вийшло, що ви опинились у різних місцях, переконайтесь, що ви спілкуєтесь часто й регулярно телефоном або відео зв’язком. Спробуйте пояснити дитині, чому так трапилось. Також допомагайте своїй дитині підтримувати контакт з її друзями за допомогою засобів зв’язку.

Створіть нову рутину
Наше життя змінилось на деякий час. Рутина дає дітям і молодим людям почуття безпеки, так що придумайте нові правила та графік. Складіть план на день або тиждень, який включатиме час на навчання, гру і відпочинок.
Слідкуйте за балансом між діяльністю онлайн і офлайн. Пропонуйте ідеї для нових видів діяльності вдома (ви можете знайти ідеї тут і тут).
Діти й підлітки мають активно проводити 1 годину на день і це, звісно, складно в умовах карантину. Поміркуйте, які рухливі ігри ви можете провести вдома.
Сон надзвичайно важливий для ментального та фізичного здоров’я. Дбайте, щоб вони висипались.
Не зловживайте солодощами, особливо в умовах обмеженої рухливості.

Обмежте вплив медіа та обговорюйте те, що вони почули чи побачили
Як і дорослі, діти можуть стати більш тривожними, якщо постійно слухатимуть новини про коронавірусну пандемію з медіа. Повністю обмежити їх від новин — теж не найкраща ідея, оскільки вони знайдуть собі інші джерела інформації, такі як онлайн ЗМІ або інформація від друзів. Не вимикайте телевізор або телефон різко, коли діти входять до кімнати. Це лише підігріє їхній інтерес і розбудить уяву. Натомість, подумайте про обмеження впливу медіа на вас і вашу сім’ю.
Молоді люди також отримують інформацію з соціальних мереж. Поговорить з ними про те, що відбувається і розпитайте, про що вони знають.

Як можуть реагувати діти й молоді люди різного віку

Всі діти різні, але є певні спільні риси того, як діти різних вікових груп реагують на такі ситуації, як пандемія. Розуміння цих особливостей допоможе вам у спілкуванні. У більшості дітей і молоді стрес із часом стихне, хоча може знову з’являтись як реакція на нагадування про цей час.

Діти до 2-х років
Малюки можуть гостро проявляти стрес. Вони можуть плакати частіше, ніж завжди, потребувати більше обіймів та часу на ручках.

Від 3-х до 6 років
Дошколята можуть відкотитись до більш раннього віку у своїй поведінці. Наприклад, у ситуаціях з горщиком, впісюванням у ліжко або страхом перед розлукою з батьками чи опікунами. Вони також можуть мати проблеми з істериками або засинанням.

Від 7 до 10 років
Старші діти можуть відчувати сум, злість або страх. Однолітки можуть ділитися фейковою інформацією, але дорослі можуть скорегувати це. Діти в цьому віці можуть сфокусуватись на деталях ситуації та постійно її обговорювати, або взагалі не піднімати питання. Можуть з’явитись проблеми з концентрацією уваги.

Діти до підліткового віку й підлітки
Деякі діти до підліткового віку й підлітки можуть реагувати на стрес демонстративно. Воно може включати необачне водіння, вживання алкоголю або наркотиків. Інші можуть відмовитися залишати домівку. Вони можуть скоротити час спілкування з друзями. Інші будуть спустошені своїми емоційними реакціями та будуть неспроможні говорити про них. Їхні емоції можуть призвести до збільшення суперечок, або навіть бійок із братами, сестрами, батьками, опікунами чи іншими дорослими. Вони можуть непокоїтись через закриття шкіл або перейматись через іспити.

Діти й молодь з ментальними порушеннями
Діти й молодь з ментальними порушеннями можуть переносити невпевненість через коронавірус досить складно. Зростання стресу може призвести до зміни в їхній поведінці та потребах. Якщо вас турбує питання доступу до послуг в умовах перебування вдома, зв’яжіться з тьютором або спеціалістами, які з вами працюють, озвучте свої занепокоєння і порадьтесь про можливість доступу до послуг з дому. Попросіть про проведення зустрічей телефоном, в онлайн режимі або про письмове спілкування. Обговоріть, яку додаткову підтримку вони можуть надати вашій дитині. Оновіть та погодьте плани з догляду та безпеки.

Діти й молодь зі складнощами в навчанні
Діти й молодь зі складнощами в навчанні можуть відчувати втрату контролю в такі нестабільні часи. Вони можуть потребувати більшої підтримки та додаткових пояснень щодо пандемії.
Гарний спосіб допомогти їм — підтримувати їхні рішення, надаючи вибір візуально за допомогою карток зі словами, малюнками, об’єктами, символічною системою, заохочуючи їх виражати почуття і запевнюючи, що вони не самотні. Сприймайте їхні почуття серйозно і не засуджуйте їхні емоції. Вони можуть відчувати тривогу через великі зміни, такі як перспектива залишатися вдома на тривалий період. Якщо можливо, поясніть ймовірні зміни рутини й обставин перш, ніж вони почнуть відбуватись. Допоможіть їм із плануванням і прийняттям рішень, таких як пошук хобі або виконання вправ на розслаблення.

Діти й молодь із РАС
Для них може бути складно визначити фізичні симптоми коронавірусу, а також, складно висловити емоції, які ця ситуація викликає. Уважно стежте за зміною в їхній поведінці, яка допоможе вам визначити як їхній емоційний стан, так і фізичні симптоми.
Важливо бути чесним, коли ви спілкуєтесь про непевність ситуації, заходи, які ви застосовуєте, щоб залишатись у безпеці, та симптоми вірусу. Намагайтесь уникати конкретики щодо майбутнього — це ситуація, яка швидко змінюється і ваша дитина може отримати більше стресу, якщо справи підуть не так, як ви обіцяли.

Діти й молодь з проблемами фізичного здоров’я
Діти й молодь, які потребують постійного використання дихального апарату, прив’язані до ліжка або інвалідного крісла можуть реагувати гостріше на пандемію коронавірусу. Вони можуть відчувати більший стрес, стурбованість або злість, ніж діти без проблем зі здоров’ям, оскільки вони мають менший контроль за повсякденним самопочуттям. Прислухайтесь до їхнього занепокоєння, чесно і відверто роз’яснюйте ситуацію, розповідайте, що ви робите, щоб захистити їх. Продумайте, хто буде піклуватись про дитину, якщо вам самим доведеться лягти до лікарні. Заздалегідь зверніться до місцевих органів, щоб отримати інструкції.

Діти й молодь, які доглядають за іншими
Деякі діти й молодь доглядають за дорослими або братами та сестрам. Вони можуть бути стурбовані стосовно того, що трапиться з людиною, за якою вони доглядають, якщо вона захворіє. Або якщо вони захворіють і не зможуть її доглядати. Навіть якщо наразі немає такої ситуації, вона може виникнути у сім’ї з одним дорослим. Розробка плану, що ваша дитина буде робити, якщо так станеться, включно з контактними даними інших людей, до яких дитина може звернутись за підтримкою, частково зніме тривожність.

Булінг
Пандемія може призвести до того, що деяких дітей можуть почати цькувати, наприклад, через їхню національність, етнічну приналежність або ймовірну хворобу. Важливо бути в курсі, чи не піддається ваша дитина цькуванню і чи не цькує інших.
Нагадайте вашій дитині або молодій людині, що кожен заслуговує на безпеку, де б він не був, включаючи онлайн або власний дім. Цькувати завжди неправильно і ми всі маємо бути добрішими одне до одного. Якщо їх ображають або цькують, вони мають знати, що можуть звернутися за підтримкою до дорослого, якому довіряють.

Переживання горя і втрати
Коли б це не сталось, відчуття втрати друга або улюбленої людини може бути надзвичайно складним випробуванням. Діти й молодь не зможуть попрощатись таким чином, яким би їм хотілось, і через вимоги соціального дистанціювання не зможуть отримати належну підтримку.
Горе впливає на дітей і молодь різним чином у залежності від їхнього віку, рівня розуміння і змін, які смерть привнесе у повсякденне життя. Вони відчуватимуть хвилі емоцій, таких як сум, провина, шок і злість, які їм складно висловити. Дуже часто їхня поведінка змінюється, вони можуть почати сильніше непокоїтись про інших людей.
У вас можуть виникнути складнощі з тим, щоб підтримати дитину, якщо ви самі переживаєте горе. Допомогти може – уважно слухати, відповідати на питання чесно й зважаючи на вік, за можливості, дотримуватись звичних ритуалів і розпорядку дня, давати багато любові й підтримки.

Джерело: Public Health England
Переклад: “Надія і житло для дітей”

Назад

Поширити

Схожі статті

Карантин чи хаос? Як не з'їхати з глузду, працюючи з дому і маючи дітей

Своїм досвідом ділиться комунікаційниця “Надія і житло для дітей” Дарія Байрак. Що робити, якщо у вас віддалена робота і діти вдома, все вимагає часу й уваги, а годин у добі так само лише 24.

Ігри з дітьми, коли не залишилось сил

Бувають такі дні, коли ми абсолютно виснажені: втомились, не виспались, завалені роботою чи погано почуваємось і єдине наше бажання — полежати у тиші. Але діти так само вимагають нашої активної уваги, ігор і спілкування, як і завжди. Саме в таких випадках стають у нагоді ці “ледачі” ідеї: як грати з дітьми, коли сил зовсім не залишилось. У деяких з них можна навіть подрімати.

Топ 12 видів діяльності, які навчають через гру

Гра надзвичайно важлива для найменших дітей. Так, у деяких освітніх системах дошколята й учні молодшої школи вчаться за програмами, які базуються на грі. Це основа раннього дитячого розвитку з точки зору мови, емоційного інтелекту та вміння володіти собою, творчості й ведення дискусії.

Категорії

Схожі статті

Карантин чи хаос? Як не з'їхати з глузду, працюючи з дому і маючи дітей

Своїм досвідом ділиться комунікаційниця “Надія і житло для дітей” Дарія Байрак. Що робити, якщо у вас віддалена робота і діти вдома, все вимагає часу й уваги, а годин у добі так само лише 24.

Ігри з дітьми, коли не залишилось сил

Бувають такі дні, коли ми абсолютно виснажені: втомились, не виспались, завалені роботою чи погано почуваємось і єдине наше бажання — полежати у тиші. Але діти так само вимагають нашої активної уваги, ігор і спілкування, як і завжди. Саме в таких випадках стають у нагоді ці “ледачі” ідеї: як грати з дітьми, коли сил зовсім не залишилось. У деяких з них можна навіть подрімати.

Топ 12 видів діяльності, які навчають через гру

Гра надзвичайно важлива для найменших дітей. Так, у деяких освітніх системах дошколята й учні молодшої школи вчаться за програмами, які базуються на грі. Це основа раннього дитячого розвитку з точки зору мови, емоційного інтелекту та вміння володіти собою, творчості й ведення дискусії.

Ваша допомога безцінна для дітей України

Як ви хочете допомогти

Ваша допомога важлива для дітей та їх сімей

В даний момент ми не проводимо масовий збір коштів, проте Ви завжди можете допомогти - зверніться за реквізитами у будь-якій зручний для Вас спосіб

Введіть прийнятну для Вас сумму:

грн.

Дякуємо

З Вами зв'яжуться найближчим часом

Дякуємо за підписку

Тепер ви зможете дізнаватися усі актуальні новини