Завершена робота над проєктом “Пілот з оцінки ситуації у будинках дитини та розробки рекомендацій щодо їх реформування”. 22 червня 2020 року відбулась презентація результатів оцінки ситуації у п’яти будинках дитини Дніпропетровської, Полтавської та Херсонської областей. Про початок проєкту ми писали тут.
У фокусі дослідження — діти віком від народження до 4 (6) років, вплив інституційного виховання на їхні здоров’я та розвиток. Цей вік є критично важливим періодом у житті людини, коли закладається основа для всього майбутнього розвитку. За даними останніх досліджень у нейронауці, у перші роки життя (особливо в період вагітності й до трьох років) мозок дитини формує нові нейронні зв’язки з приголомшливою швидкістю – понад 1 млн щосекунди. Ці зв’язки формуються генами й життєвим середовищем, у якому перебуває дитина, – насамперед, чуйним доглядом і спілкуванням зі значущим дорослим, правильним харчуванням і безпекою.
Нашою метою було:
- з’ясувати причини влаштування дітей до будинків дитини;
- проаналізувати стан здоров’я і розвитку дітей;
- оцінити потенціал сімей вихованців будинків дитини для реінтеграції;
- оцінити потребу в послугах медичної реабілітації, паліативної допомоги та соціальних послугах і наявні ресурси в регіонах;
- оцінити можливості реформування будинків дитини у центри медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям.
Такі дані особливо актуальні у розрізі Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки, яка передбачає заборону на влаштування дітей до 3-х років до закладів інституційного догляду з 2021 року.
До дослідження були залучені міжнародний консультант, кваліфіковані експерти з педіатрії та паліативної допомоги – доктори медичних наук Олена Ріга й Тетяна Куріліна, а також експерти із захисту дітей, соціальної роботи, аналітики та юристи. Для того щоб уникнути упередженості, всі учасники команди пройшли відбір і навчання з використання інструментів дослідження, збору інформації та етичних питань.
Ми щиро вдячні колегам, завдяки співпраці з якими стала можлива реалізація проєкту: департаментам охорони здоров’я, службам у справах дітей, будинкам дитини, закладам охорони здоров’я і соціальної сфери, учасникам глибинних інтерв’ю та фокус-груп.
Ознайомитись із результатами оцінки ситуації у будинках дитини можна у презентації та відео.
Наразі завершується робота над підготовкою звіту, який ми згодом додамо на сайт.
“Пілот з оцінки ситуації у будинках дитини та розробки рекомендацій щодо їх реформування” став можливим завдяки підтримці Проєкту “Підтримка реформи охорони здоров’я”, який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та Програмою Уряду Великої Британії “Good Governance Fund”.