ПРО ПРОЄКТ
У жовтні 2020 року ми розпочали проєкт “На шляху запобігання інституалізації немовлят і дітей раннього віку та виведення дітей із будинків дитини в умовах пандемії Covid-19”.
Він став логічним кроком після Пілоту з оцінки ситуації у будинках дитини та розробки рекомендацій щодо їх реформування, а також новим етапом у розв’язанні проблем, пов’язаних з поширенням вірусного захворювання Covid-19. Адже мало стверджувати факти, важливо шукати рішення, як забезпечити захист дітей в перші роки життя без використання інституційного догляду.
Проєкт реалізується у Дніпропетровській області. У команді працюватимуть фахівці соціальної роботи, експерти з розвитку соціальних послуг і форм альтернативного догляду дітей, експерти з педіатрії та паліативної допомоги.
Це спільний проєкт “Надія і житло для дітей” і Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Мета проєкту: запобігання вилученню із сімей дітей раннього віку (від 0 до 4-х років) та їх влаштуванню до будинків дитини чи інших закладів інституційного догляду.
Період реалізації: жовтень 2020 – травень 2021 року
ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?
Під час Пілоту з оцінки ситуації у будинках дитини та розробки рекомендацій щодо їх реформування ми побачили проблему — діти раннього віку особливо страждають в умовах інституційного виховання, втрачають свій потенціал розвитку, довго живуть в закладах, не повертаючись до своїх батьків і не влаштовуються в інші сім’ї (усиновлення, опіка, прийомні родини).
А в цьому проєкті ми ставимо питання:
- Як має працювати вся система захисту дітей, щоб малюки не потрапляли у заклади?
- Чому наявні сервіси не працюють взагалі, або не працюють як слід?
- Які сервіси й підтримка необхідні вразливим сім’ям, щоб в них не було потреби влаштовувати дітей у заклади інституційного догляду і виховання.
Важливо не лише знайти рішення, а й відпрацювати їх реалізацію разом із фахівцями, органами й установами, залученими до системи захисту дітей.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
- Найбільш вразливі сім’ї з дітьми раннього віку отримають необхідну підтримку, що дозволить запобігти вилученню дітей із сім’ї та їх інституціалізації.
- Частину дітей з двох будинків дитини буде реінтегровано у рідні сім’ї або влаштовано у сімейні форми виховання, відповідно до розроблених індивідуальних планів для кожної дитини.
- Посилені наявні та розроблені нові превентивні послуги з підтримки дітей та батьків, включно з послугами для дітей з інвалідністю.
КОМПОНЕНТИ ПРОЄКТУ
1. Запобігання роз’єднанню сімей і влаштуванню дітей до будинків дитини.
2. Розвиток послуг для підтримки сімей і реабілітації дітей.
3. Розробка та реалізація індивідуальних планів підготовки й переміщення дитини із будинку дитини.
4. Навчання спеціалістів: фахівців із соціальної роботи та місцевих працівників, залучених до проєкту щодо роботи із сім’ями, кандидатів у патронатні вихователі, команди мобільної бригади з надання послуг педіатричної паліативної допомоги, фахівців служб раннього втручання.